Grudzień 2016 – Zmiana godzin urzędowania

23-31.12.2016:

Przerwa świąteczno-organizacyjna.

Archiwum zamknięte

Muzyka z Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu w Filharmonii Poznańskiej

14 Lis
14 listopada 2016

aapoz_f_p_a_a_p_o_zW sobotę, 12 listopada 2016r. w Filharmonii Poznańskiej odbył się koncert „Z Fary i z Ostrej Bramy”. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała następujących kompozycji: Józef Zeidler „Missa ex D” oraz Stanisław Moniuszko: II Litania Ostrobramska i IV Litania Ostrobramska. Należy nadmienić, iż partytura utworu „Missa ex D” Józefa Zeidlera, została przygotowana w oparciu o zapis nutowy znajdujący się w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Wykonawcy: Monika Mych-Nowicka – sopran, Katarzyna Włodarczyk – alt, Albert MEMETI – tenor, Wojciech RASIAK – bas, Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej, Poznańskie Słowiki, Maciej WIELOCH – dyrygent, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej.

Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – Edycja 2016

08 Lis
8 listopada 2016

aapoz_w_a_u_nW piątek, 4 listopada 2016r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów wpisu obiektów dziedzictwa dokumentacyjnego na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Wśród 11. wyróżnionych obiektów znalazł się dokument Zbiluta z 1153 roku (fundacja klasztoru cystersów w Łeknie pod Wągrowcem), którego jeden oryginał zachował się w zasobie Archiwum Państwowego w Poznaniu (APP), drugi natomiast w zbiorach Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie (AAG). Serdecznie gratulujemy naszym sąsiadom, zarówno z Poznania, jak również z Gniezna. Na zdjęciu, Pan Henryk Krystek Dyrektor APP oraz ks. dr Michał Sołomieniuk Dyrektor AAG, odbierają z rąk Przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Jacka Purchli oraz Przewodniczącego Polskiego Komitetu Programu Pamięć Świata i Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr Wojciecha Woźniaka, certyfikat wpisu. Więcej na temat uroczystości – zobacz na stronie Archiwum Państwowego w Poznaniu – tutaj.

Joanna Napierała: „Praca za pokolenia dla pokoleń”, 90 – lecie Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu

25 Paź
25 października 2016
scan0001mmm

Tom 105 (2016)

W najnowszym numerze czasopisma Archiwa Biblioteki i Muzea Kościelne, Tom 105 (2016), wydawanego na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, ukazał się artykuł „Praca za pokolenia dla pokoleń”, 90 – lecie Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu (s. 445-454). Autorką tekstu jest Archiwistka Kurii Metropolitalnej w Poznaniu i współpracująca z Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, Pani mgr Joanna Napierała. Serdecznie gratulujemy.

 

Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w AAP

21 Paź
21 października 2016

aapoz_125329_m

W dniu 21 października 2016r. gościliśmy w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, 18. Studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Wronek.

Kraków – III Ogólnopolskie Forum Dyrektorów Archiwów Diecezjalnych w Polsce

14 Paź
14 października 2016

aapoz_imgp4575_ofad

W dniach 9-11.10.2016r. odbyło się w Krakowie III Ogólnopolskie Forum Dyrektorów Archiwów Diecezjalnych w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli także Metropolita Krakowski – kardynał Stanisław Dziwisz, Ordynariusz Diecezji Gliwickiej – bp Jan Kopiec oraz dr Wojciech Woźniak – Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych. W czasie Forum poruszono tematy dotyczące stanu zachowania archiwaliów, opracowania, prewencji, digitalizacji a także zabezpieczenia oraz postępowania z archiwaliami na wypadek pożaru. To ostatnie zagadnienie, dzięki uprzejmości Dyrektora Archiwum Państwowego w Poznaniu Pana Henryka Krystka, przedstawił dr Przemysław Wojciechowski – Kierownik Pracowni Konserwacji. Uczestnicy Forum mieli także możliwość zwiedzić następujące archiwa: Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej, Archiwum Bazyliki Mariackiej, Archiwum Księży Misjonarzy, Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W tym roku, organizatorem Forum był ks. prof. Jacek Urban, Dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Było to już trzecie Forum, pierwsze zainicjowane przez Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, odbyło się w 2014r. Gospodarzem ubiegłorocznego spotkania było Archiwum Diecezjalne w Kielcach. W przyszłym roku, gospodarzem Forum będzie Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie. W Krakowie, Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu reprezentował Zastępca Dyrektora ks. dr Jan Maria Musielak.

Poznań 2020 – XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych

07 Paź
7 października 2016
k-o-n-g-r-e-s002

23 – 29 sierpnia 2020 r.

Światowe Kongresy Historyków odbywają się co piąć lat w różnych częściach świata. Ich organizatorem jest istniejący od 1926 roku Międzynarodowy Komitet Nauk Historycznych oraz miasto-gospodarz wybierane przez światową reprezen­tację historyków. Kongresy gromadzą kilka tysięcy uczest­ników (w tym najwybitniejszych przedstawicieli nauk histo­rycznych), którzy przyjeżdżają często z osobami towarzyszą­cymi (również z dziećmi). Uzyskanie prawa organizacji takiego wydarzenia jest nie­zwykłym wyróżnieniem dla Poznania. XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych w Poznaniu odbędzie się od 23 do 29 sierpnia 2020 r. W ramach przygotowań, Komitet Organizacyjny XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych Poznań 2020 zorganizował w dniu 5 października 2016 r. spotkanie poznańskich instytucji kulturalnych i naukowych. Celem zebrania było wypracowanie wspólnej koncepcji imprez towarzyszących Kongresowi. Na spotkaniu Archiwum Archidiecezje reprezentował Dyrektor – ks. Roman Dworacki.

Żołnierz Niezłomny Kościoła

01 Paź
1 października 2016

x-a-b-m_w

W Poznaniu odbył się premierowy pokaz filmu „Żołnierz Niezłomny Kościoła” w reżyserii i według scenariusza Jolanty Hajdasz. Jak zaznaczyła we wstępie Jolanta Hajdasz:Arcybiskup Antoni Baraniak to jeden z najbardziej zasłużonych, a w stosunku do zasług – najbardziej zapomniany, bohaterski kapłan, którego przez analogię do losów tysięcy zamordowanych i prześla­dowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego w Polsce mo­żemy nazywać Żołnierzem Niezłomnym Kościoła. Był sekretarzem prymasa kardynała Augusta Hlonda i dyrektorem sekretariatu pry­masa kardynała Stefana Wyszyńskiego, pełnił funkcję metropolity poznańskiego w latach 1957-77. Lista Jego zasług i osiągnięć jest bardzo długa, ale największym dowodem Jego męstwa i niezłomności jest postawa podczas aresztowania oraz bezlitosnych przesłuchań w więzieniu śledczym na Mokotowie w Warszawie w latach 1953-55. Torturami, biciem i głodzeniem śledczy z UB chcieli na nim wymusić zeznania pozwalające na zorganizowanie pokazowego pro­cesu przeciwko prymasowi Wyszyńskiemu. Realizowali plan władzy komunistycznej, której celem było skompromitowanie i osoby kard. Wyszyńskiego, i Kościoła katolickiego w Polsce, głównego bastio­nu oporu społecznego przeciwko ideologii i władzy komunistycz­nej. Bp Antoni Baraniak nie załamał się i wytrzymał aż 27 miesięcy najgorszych, stalinowskich tortur. Od 6 lat staram się dokumento­wać tragiczne, więzienne losy abpa Baraniaka, o nich mówił film dokumentalny pt. „Zapomniane męczeństwo” (premiera 2012 r.). Ale tematu nie był w stanie ani zamknąć, ani wyczerpać. Dlatego zrealizowałam drugi film na ten temat, dołączony jest on do książ­ki, którą właśnie macie Państwo w rękach. Jego tytuł to „Żołnierz Niezłomny Kościoła”. Mam nadzieję, że ten film, tak jak poprzedni, pomoże wszystkim, którzy starają się ukazywać i utrwalać pamięć o wielkich, polskich Bohaterach. Arcybiskup Baraniak z pewnością do nich należy”. W filmie wykorzystano m.in. materiały filmowe z Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

 

IX Dzień Genealoga w AAPoz

30 Wrz
30 września 2016
AAPoz_D_G_1_6_M

IX Dzień Genealoga, 24.09.2016r.

W sobotę, 24 września 2016r. w siedzibie Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu DZIEŃ GENEALOGA. Była to już IX. edycja zebrania miłośników genealogii. W ramach spotkania współorganizowanego przez Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO, uczestnicy wysłuchali czterech referatów: 1. O imionach słów kilka, mgr Barbara Cywińska WTG – Gniazdo, 2. Słowo ku pamięci. Kolekcja sztambuchów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu i jej możliwości badawcze. dr Alicja Szulc, Biblioteka Uniwersytecka, Poznań, 3. Henryk Sienkiewicz znany-nieznany” w 100. rocznicę śmierci (1916-2016), mgr Mateusz Hurysz, UAM Poznań, 4. O urzędzie ds. genealogicznych, mgr Wojciech Lis WTG – Gniazdo.

The Archidiocesan Archive in Poznan – Guidelines and Archievements of Ecclesiastical Archives.

12 Wrz
12 września 2016

scan0002w W ramach projektu ENArC (Europejska Sieć Badań Archiwalnych), Archiwum Państwowe w Šibeniku i Archiwum Państwowe w Zadarze we współpracy z Archiwami Państwowym Chorwacji oraz Międzynarodowym Centrum Badań Archiwalnych ICARUS, zorganizowały we wrześniu 2014 roku, międzynarodową konferencję „Archiwa Wspólnot Wyznaniowych w Chorwacji – praktyczne doświadczenia i perspektywy”. Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, otrzymało imienne zaproszenie do uczestnictwa w konferencji i wygłoszenia referatu dotyczącego funkcjonowania kościelnej placówki archiwalnej. W tym roku ukazała się publikacja stanowiąca zbiór materiałów opublikowanych po konferencji w Ŝibenik. Znajduje się tam artykuł naszego pracownika, Tomasza Irzyka i współpracującego z AAPoz Wacława Pagórskiego, zatytułowany następująco: The Archidiocesan Archive in Poznan – Guidelines and Archievements of Ecclesiastical Archives. W swoim wystąpieniu prelegenci opowiedzieli o kwestii najbardziej znaczących faktów z historii działalności poznańskiego Archiwum Archidiecezjalnego, dotyczącej przede wszystkim problemu ochrony i rozpowszechniania archiwalnych zbiorów. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do lektury monografii Archivi vjerskih zajednica u Hrvatskoj – stanje i perspektive. Ŝibenik, 25. – 26. rujna 2014! W.A.J.