* * * Witamy na stronie www.aap.poznan.pl * * *

-

Uwaga! Zmiana godzin urzędowania!

08.12.20104r. – poniedziałek

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Archiwum nieczynne!

Warsztaty archiwalno – historyczne dla grupy duszpasterskiej św. o. Pio z parafii pw. św. Mikołaja w Krobi

17 lis
17 listopada 2014

AAP_20141113_150929_W

W dniu 13 listopada 2014 roku w ramach warsztatów archiwalno – historycznych, gościliśmy w Archiwum, grupę duszpasterską św. o. Pio z parafii pw. św. Mikołaja w Krobi. W czasie zajęć prowadzonych przez Dyrektora oraz Kustosza, uczestnicy spotkania zapoznali się z historią i zasobem AAPOz.

Goście z Czech w AAPoz

04 lis
4 listopada 2014

AAP_Czechy_AAPoz_z01W czwartek 30 października 2014 roku, gościliśmy w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu pracowników Sekcji Archiwistycznej Katedry Historii Uniwersytetu Palackého Olomouc. Jana Oppeltová i Věra Slavíková, zapoznały się z historią i zasobem naszej instytucji. Należy zaznaczyć, iż goście z Czech współpracują z niektórymi arcybiskupstwami oraz biskupstwami Czech i Moraw (przede wszystkim Olomouc i Hradec Králové) przy opracowaniu historycznych archiwów i bibliotek, które znajdują się w obiektach parafialnych.

Podpisanie umowy o współpracy

30 paź
30 października 2014
AAP_Umowa_UAMAAPoz

Poznań, 24 X 2014r.

Dnia 24 października 2014r. odbyło się w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu zebranie Zespołu Doradczego ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia w IH UAM. W ramach spotkania zostało podpisane porozumienie o współpracy między: Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu a Uniwersytetem im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Czytamy w nim m.in.: Uznając wspólne korzyści w zakresie prowadzenia wspólnych projektów badawczych i rozszerzenia dialogu między pracownikami naukowymi i studentami Instytutu Historii Uniwersytetu a pracownikami Archiwum oraz w celu dalszego pogłębienia kontaktów między Stronami, Strony postanawiają podpisać Porozumienie o współpracy. Porozumienie podpisali: prof. dr hab. Marek Nawrocki – Prorektor UAM, mgr Lidia Pudliszak – Zastępca Kwestora UAM oraz ks. kan. mgr Roman Dworacki – Dyrektor AAPoz i  ks. dr Jan Maria Musielak – Zastępca Dyrektora AAPoz.

ekai.pl o Ogólnopolskim Forum Dyrektorów Archiwów Diecezjalnych

29 paź
29 października 2014
AAP_OFDAD_z1

Poznań, 20-21 X 2014r.

„Dyskusja nad gromadzeniem archiwaliów i zabezpieczeniem zbiorów stanowiących tzw. narodowy zasób archiwalny, a także nad sposobami ich udostępniania, towarzyszyła pierwszemu w historii forum dyrektorów polskich archiwów diecezjalnych. W spotkaniu wziął udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski”. To fragment relacji, jaka ukazała się na stronie Katolickiej Agencji Informacyjnej. Zachęcamy do zapoznania się z całością tekstu opublikowanego na stronach portalu eka.pl. (zobacz tutaj).  Na zdjęciu, spotakanie Dyrektorów Archiwów Dieczjalnych z panem Henrykiem Krystkiem – Dyrektorem w Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Koncert w Warszawie w Łazienkach Królewskich

28 paź
28 października 2014
MM_P

„Polska Muzyka Odnaleziona”

„Polska Muzyka Odnaleziona” to cykl koncertów, dzięki któremu Narodowe Centrum Kultury pragnie przywrócić do repertuaru i do świadomości słuchaczy oraz muzykologów, dawno zapomnianych twórców i ich dzieła. Pierwszy koncert z tego cyklu odbył się 27 października o godzinie 19.00 w warszawskich Łazienkach Królewskich. W czasie koncertu wykonano dwa utwory z zasobu Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu: Józef Zeidler (c.1744-1806): Missa ex D, cz. Sanctus i Benedictus oraz Eliasz Karmelita (1691-1752): Motetto de Beatissima Virgo Maria.

Ogólnopolskie Forum Dyrektorów Archiwów Diecezjalnych w Poznaniu

14 paź
14 października 2014
Rysunek OFDAD Logo

Poznań, 20-21 X 2014r.

Pod patronatem i z udziałem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego, Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu organizuje Ogólnopolskie Forum Dyrektorów Archiwów Diecezjalnych, 20-21 października 2014r. Program dwudniowych obrad rozpoczynających się każdego dnia od wspólnej Eucharystii, dotyczyć będzie zagadnień związanych z: gromadzeniem archiwaliów, ich konserwacją, opracowywaniem, udostępnianiem i informowaniem o zasobie. Konwencja spotkania to: referat wprowadzający oraz okazja do dyskusji i wymiany poglądów. Istotnym punktem obrad Dyrektorów, będzie spotkanie z Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. W ramach Forum przewidziano także zwiedzanie Poznania.

Program:
Więcej →

Przedstawiciele AAPoz na międzynarodowej konferencji archiwistów w Chorwacji

25 wrz
25 września 2014
Chorwacja_plakat

Šibenik 2014

W ramach projektu ENArC (Europejska Sieć Badań Archiwalnych), Archiwum Państwowe w Šibeniku i Archiwum Państwowe w Zadarze we współpracy z Archiwami Państwowym Chorwacji oraz Międzynarodowym Centrum Badań Archiwalnych ICARUS, zorganizowały międzynarodową konferencję „Archiwa Wspólnot Wyznaniowych w Chorwacji – praktyczne doświadczenia i perspektywy”. Konferencja odbędzie się w Šibeniku w dniach 25-26 września 2014r. Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, otrzymało imienne zaproszenie do uczestnictwa w konferencji i wygłoszenia referatu dotyczącego funkcjonowania kościelnej placówki archiwalnej. Archiwiści z Poznania, mgr Tomasz Irzyk oraz mgr Wacław Pagórski przygotowali referat oraz prezentację komputerową: „Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu – zasady funkcjonowania i osiągnięcia”.

 

Strona konferencji – www.dasi.hr (kliknij plakat)

 

AAPoz: VII Dzień Genealoga – Relacja e.kai.pl

23 wrz
23 września 2014
AAP_VII_DG_AAPoz-300x198

VII Dzień Genealoga

Na stronie internetowej Katolickiej Agencji Informacyjnej – ekai.pl ukazało się sprawozdanie z VII Dnia Genealoga, jaki odbył się w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu w dniu 20 września 2014r. Zapraszamy do zapoznania się z relacją ekai.pl – zobacz tutaj.

 

 

Koncert: „Muzyka na nowo odkryta” – Zespół MUSICA MAXIMA 05.10.2014 18:00

20 wrz
20 września 2014
V_plakatMnnO

Koncert „Muzyka na nowo odkryta”

Stowarzyszenie Musica Patria i zespół wokalno-instrumentalny Musica Maxima zapraszają na piąty już koncert z cyklu “Muzyka na nowo odkryta”. Koncert pt. “Autor Bezimienny Dankowski. Pierwszy Wielko Polski”, odbędzie się  5 października 2014 roku, o godzinie 18.00, w Kościele św. Małgorzaty (Rynek Śródecki, Poznań). Wstęp Wolny.

Podczas koncertu wykonywane będą utwory Wojciecha Dankowskiego (ok. 1760 – po 1814), który był związany z Poznaniem i Wielkopolską. Jego utwory licznie zachowały się w archiwach wielkopolskich w tym w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Spoczywają także w Archiwum OO. Paulinów na Jasnej Górze.

Repertuar:
Litania Lauretanae, Es, Salus infirmorum
Vesperae, Es, Tecum principium, Judicabit
Missa in D, Quoniam (Gloria), Benedictus

Prowadzenie koncertu i opieka merytoryczna: Alina Mądry.
Opieka artystyczna: Maria Erdman.