* * * * * Witamy na stronie www.aap.poznan.pl * * * * *

Zmiana godzin urzędowania:

 Uwaga! Zmiana godzin urzędowania:

ooo

W dniu 2 września 2014r. (wtorek), 

Archiwum Archidiecezjalne czynne od godz. 11:00.

Zebranie pracowników.

 

Wieczór w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, czyli obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów

06 cze
6 czerwca 2014
Koncert w AAP, 6 czerwca 2014, godz. 20:00.

Koncert w AAP, 6 czerwca 2014, godz. 20:00.

16. Międzynarodowy Kongres Archiwów obradujący w 2008 r. w Kuala Lumpur ustalił, iż 9 czerwca każdego roku obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Archiwów. W ramach obchodów tegorocznego Międzynarodowego Dnia Archiwów w Poznaniu przygotowanych przez: Archiwum Państwowe w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, w dniu 6 czerwca 2014 roku odbył się: „Wieczór w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu”. Pierwszym punktem spotkania była prezentacja książki wydanej w serii Historia Muzyki Polskiej, autorstwa dr Aliny Mądry z Katedry Muzykologii UAM Poznań: „Barok 1697-1795. Muzyka religijna i jej barokowy modus operandi”. Następnie uczestnicy wysłuchali koncertu zespołu MUSICA MAXIMA: „Archiwalia pisane muzyką (muzykalia m.in. ze zbioru Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu)”.

Fotoreportaż z koncertu – zobacz na stronie zespołu MUSICA MAXIMA (tutaj).

Więcej →

Poznański Międzynarodowy Dzień Archiwów 2014

04 cze
4 czerwca 2014
plakatmda2014-232x300

MDA 2014

Na pamiątkę utworzenia w dniu 9 czerwca 1948 roku Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA), na całym świecie od sześciu lat obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. W okolicach tejże daty w archiwach organizowane są spotkania, warsztaty, prelekcje i konferencje związane z problematyką gromadzenia, ochrony, przechowywania i udostępniania materiałów archiwalnych. Międzynarodowy Dzień Archiwów podkreśla znaczenie archiwów dla zachowania pamięci zbiorowej narodów i społeczeństw.

Z tej właśnie okazji Archiwum Państwowe w Poznaniu, Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu organizują kilka wydarzeń mających na celu popularyzację archiwów, jako instytucji gromadzącej i udostępniającej dziedzictwo kultury narodowej, instytucji nowoczesnych, otwartych na potrzeby użytkowników, dysponującej stosownym sprzętem technicznym, który tę rolę społeczną i kulturalną ułatwia.

Międzynarodowy Dzień Archiwów w Poznaniu – 6 czerwca (piątek)

Tegoroczny Dzień będzie składał się z trzech części.

I. Południe w Instytucie Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu

II. Popołudnie w Archiwum Państwowym w Poznaniu

III. Wieczór w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu

Ponadto obchodom Międzynarodowego Dnia Archiwów (przypadającego na 9 czerwca) towarzyszyć będzie III Turniej piłki nożnej, który w tym roku – z racji odbywających się w Brazylii mistrzostw świata w piłce nożnej – przyjął nazwę ARCH-MUNDIAL 2014.

Szczegóły – zobacz tutaj.

Kustosz AAP i dokument lokacyjny miasta Gostynia

30 maj
30 maja 2014
AAP_RG1

Artykuł Ks. Kustosza

Ukazał się pierwszy numer Rocznika Gostyńskiego, czasopisma wydawanego przez Muzeum w Gostyniu. W założeniu wydawcy, planowane jest publikowanie tekstów poświęconych szeroko pojętej przeszłości terenów stanowiących obecnie powiat gostyński. W pierwszym numerze, zamieszczono tekst Kustosza Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu – ks. Rafała Rybackiego. W artykule: Dokument lokacyjny miasta Gostynia, autor omawia i tłumaczy z j. łacińskiego, dokument z dnia 1 kwietnia 1278 roku wystawiony w Zbąszyniu przez ówczesnego księcia wielkopolskiego Przemysła II, zezwalający Mikołajowi Przedpełkowicowi na lokację miasta. Obecnie akt lokacyjny przechowywany jest w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.

Goście w AAP

29 maj
29 maja 2014
AAPoz_20140526_134607_M

Rocznik Święceń Kapłańskich 1977

W mijającym tygodniu w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, gościliśmy Kapłanów Archidiecezji Poznańskiej wyświęconych w 1977r. oraz uczniów z Gimnazjum im. Edwarda hr. Raczyńskiego w Komornikach. Goście mieli okazję zapoznać się z zasobem archiwalnym oraz z funkcjonowaniem naszej instytucji. Ogółem od 1 stycznia do 29 maja 2014r. w różnego rodzaju warsztatach archiwalnych uczestniczyło 421 osób.

 

Dokument z 1257r. z zasobu AAP na wystawie w Buku

23 maj
23 maja 2014
Buk_AP

Fot. Archiwum Państwowe w Poznaniu

W 2014 r. miasto Buk obchodzi 725. rocznicę lokacji. Z tej okazji organizowane są różnego rodzaju przedsięwzięcia nawiązujące do najstarszych dziejów grodu Buk. W związku z I. Europejską Nocą Muzeów w Buku, za zgodą Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego, Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu udostępniło w ramach „Wieczoru z dokumentem”, organizowanego 17 maja 2014r. przez Archiwum Państwowe w Poznaniu i Bibliotekę Publiczną w Buku, dokument pergaminowy: „DK perg 004 – Bolesław Pobożny potwierdza darowiznę wsi Buk dla Kustodiiw Kapitule Poznańskiej uczynioną przez jego brata, księcia Przemysła I (1257)”.

Ogólnopolskie Spotkanie Bibliofilów w Poznaniu

19 maj
19 maja 2014
XRR_OSB

Kustosz Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu – ks. Rafał Rybacki

W sobotę, 17 maja 2014 r. w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Bibliofilów. W czasie obrad poświęconych 90. rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Bibliofilów – obecnie Wielkopolskiego Towarzystwa Przyjaciół Książki w Poznaniu, Kustosz Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu – ks. Rafał Rybacki wygłosił referat: ks. Edmund Majkowski (1892-1951) założyciel Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Poznaniu. Należy przypomnieć, iż ks. kan. Edmund Majkowski był nie tylko pierwszym Dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu ale również, założycielem Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Poznaniu w 1923 r.

 

Zdjęcie: Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu

Przygotowania do ogólnopolskiego konkursu dla dzieci i młodzieży.

14 maj
14 maja 2014
AAPoz_konkurs

Ogólnopolski konkurs dla dzieci i młodzieży

Z inicjatywy Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu w środę, 14 maja 2014r.  odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie organizacji i przeprowadzenia ogólnopolskiego konkursu historycznego dla dzieci i młodzieży. Nad formułą i regulaminem obradowali: Doradcy Metodyczni Nauczania Religii Ośrodka Metodycznego w Poznaniu: Joanna Staniś-Rzepka, Hann Zielińska, Paweł Maciejewski oraz Dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu – ks. Roman Dworacki. Partnerami projektu są: Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Poznaniu i Radio EMAUS.

Przedsionek wolności (…) IV seminarium „Archiwa Przełomu 1989–1991”.

13 maj
13 maja 2014
logo-AP8991

www.archiwaprzelomu.pl

Dnia 13 maja 2014 roku w Pałacu Prezydenckim odbyło się IV seminarium w ramach projektu: „Archiwa Przełomu 1989–1991”. Tym razem, referaty i dyskusja były związane z tematem: Przedsionek wolności – między Okrągłym Stołem a wyborami 4 czerwca 1989 r. Dwa miesiące, które zmieniły Polskę: 05.04.-04.06.1989 (relacja z obrad – zobacz tutaj). Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu reprezentował Wicedyrektor ks dr Jan Maria Musielak.

Grafika: www.archiwaprzelomu.pl

Nagroda „Izabelli 2013″ dla wystawy „W służbie sacrum. Z kultury muzycznej Jasnej Góry i Poznania w XVIII wieku”.

12 maj
12 maja 2014

AAP_WystawaDnia 12 maja w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera wręczono nagrody w konkursie „Izabella 2013″, zorganizowanym przez Fundację Muzeów Wielkopolskich (relacja z wręczenia nagród zobacz tutaj). W „Kategorii I. – Działalność Wystawiennicza” trzecią nagrodę przyznano Muzeum Narodowemu w Poznaniu oraz oddziałowi Muzeum Instrumentów Muzycznych za wystawę czasową: „W służbie sacrum. Z kultury muzycznej Jasnej Góry i Poznania w XVIII wieku”. W ramach tej wystawy prezentowano rękopisy muzyczne pochodzące z Archiwum Ojców Paulinów na Jasnej Górze oraz z Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Nagrodę odebrali wspólpracujący z Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu – Kuratorzy Wystawy: dr Alina Mądry oraz Patryk Frankowski. Więcej informacji na temat wystawy zobacz wpisy na naszej stronie: Grudzień 2012 i Maj 2013.

Prace nad zbiorem nut kościoła farnego w Grodzisku Wlkp.

09 maj
9 maja 2014
AAP - studenci pracujący nad zbiorem nut z kościoła farnego w Grodzisku Wlkp.

AAP – studenci pracujący nad zbiorem nut z kościoła farnego w Grodzisku Wlkp.

Grupa studentów z Katedry Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pod opieką dr. Aliny Mądry w ramach swoich nieobowiązkowych zajęć, zadeklarowała i pomaga w opracowaniu i przygotowaniu nowej bazy danych dotyczącej zbioru nut z zasobu Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Efektem pomocy ze strony studentów jest także przepakowanie nut w teczki z papieru bezkwasowego. Nuty z kościoła farnego w Grodzisku Wlkp. to zbiór liczący blisko 700 teczek zapisów nutowych.