A.D. 2015 – 90. rocznica utworzenia Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu

Chorał gregoriański i jego tradycja w Wielkopolsce

06 paź
6 października 2015

plakat_poznan„Muzyka religijna na przestrzeni wieków w Wielkopolsce” to niezwykły cykl przybliżający słuchaczom dziedzictwo polskiej muzyki sakralnej. Zarówno członkowie Stowarzyszenia Musica Patria, jak i muzycy zespołu Musica Maxima dbają o to, by brzmienia naszej przeszłości nie zostały zapomniane, a czas im poświęcony był wyjątkowy i ubogacający.

Cykl ten to nie tylko koncerty, ale i prelekcje – prowadzone zarówno przez cenionych i doświadczonych badaczy, jak i specjalizujących się w źródłoznawstwie studentów muzykologii. Pierwsza z nich wygłoszona zostanie przez ks. dr. Mariusza Białkowskiego i Annę Sobczak, 15 października o godzinie 18.00 w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Tematem będzie chorał gregoriański, jego tradycja w Wielkopolsce, zabytki muzyczne i praktyka wykonawcza.

Prelekcji będzie towarzyszyła muzyczna prezentacja fragmentów wybranych dzieł w wykonaniu scholi gregoriańskiej Canticum Cordium oraz mała wystawa omawianych zabytków muzycznych.

Źródło: www.kultura.poznan.pl

Wstęp wolny – obowiązuje jednak rezerwacja miejsc!!!

Rezerwacji prosimy dokonać przez formularz kontaktowy,

zaznaczając w polu „Wybór sprawy” ,

opcję „15.10.2015r., godz. 18:00 Prelekcja i koncert”.

Formularz kontaktowy – zobacz tutaj

Konferencja „Zabezpieczanie i udostępnianie zasobów archiwalnych archiwów kościelnych”

05 paź
5 października 2015

Fal_KonW dniach 19-21 października 2015 r. w Centrum Szkoleniowym Falenty k. Warszawy odbędzie się konferencja „Zabezpieczanie i udostępnianie zasobów archiwalnych archiwów kościelnych”, organizowana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych we współpracy z Radą ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski, Stowarzyszeniem Archiwistów Kościelnych i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tematyka konferencji będzie obejmować zasady porządkowania i odtwarzania archiwów kościelnych, profilaktykę konserwatorską i zabezpieczanie archiwaliów, zasady udostępniania archiwaliów, digitalizację materiałów archiwalnych, możliwości kształcenia archiwistów oraz możliwości zdobywania środków na projekty związane z bezpiecznym przechowywaniem zasobu archiwów kościelnych.

Źródło: www.archiwa.gov.pl

Wystawa drzew genealogicznych – Poznaj swoją przeszłość

26 wrz
26 września 2015
20151002_150104_DG_M

Poznaj swoją przeszłość

Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu oraz Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo” we współpracy z Bramą Poznania, zorganizowały w sobotę 26 września 2015r. VIII. Dzień Genealoga. Spotkanie rozpoczęło się od otwarcia wystawy drzew genealogicznych – Poznaj swoją przeszłość, umieszczonej u wejścia do Bramy Poznania ICHOT (wystawa potrwa do 10 października 2015r.).

VIII. Dzień Genealoga – 26 września 2015r.

16 wrz
16 września 2015
Plakat_VIII_DG

26 września 2015 r.

Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu oraz Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo” we współpracy z Bramą Poznania, organizują VIII. Dzień Genealoga. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 26 września 2015 roku.

Patronat medialny:

Przewodnik Katolicki oraz Radio EMAUS.

Program:

I. Otwarcie wystawy drzew genealogicznych – Poznaj swoją przeszłość

Godz. 10:00

Miejsce – Brama Poznania ICHOT, ul. Gdańska 2

 II. Konferencja genealogiczna

Godz. 11:00

Miejsce – Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, ul. ks. Ignacego Posadzego 2

Więcej →

Goście z Częstochowy w Poznaniu

08 wrz
8 września 2015
scan0001

Grafika: sap.waw.pl

W dniu 5 września 2015 roku w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, odbyły się warsztaty archiwalno – historyczne dla członków Stowarzyszenia Archiwistów Polskich – oddział w Częstochowie. Warto nadmienić, iż od początku roku w ramach różnego rodzaju warsztatów i spotkań, Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu gościło ponad 800 osób.

Archiwalia z AAPoz na wystawie w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu

03 wrz
3 września 2015
MA0915

Wystawa: 01.09 – 17.10.2015r.

W Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu otwarto wystawę: Fryderyk Wilhelm BELOW (1822-1895) – pieczętarz i artysta. Ten poznański złotnik, rytownik, medalier i pieczętarz, żyjący w latach 1822-1895, zasłynął przede wszystkim produkcją pieczęci dla parafii Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Poznańskiej. Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu, Instytut Historii UAM i Polskie Towarzystwo Heraldyczne Oddział w Poznaniu, przy współpracy Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Szczegóły zobacz – tutaj.

Katalog maszynopisów – aktualizacja bazy danych

21 lip
21 lipca 2015
Aktualizacja - Katalog maszynopisów (mps)

Aktualizacja – Katalog maszynopisów (mps)

W dziale „Bazy danych – AAPoz” dokonano aktualizacji bazy – „Katalog maszynopisów”. Obecnie katalog liczy 1133 wpisów. Zapraszamy do korzystania z uaktualnionej bazy danych. Przejście do strony z bazą danych – zobacz tutaj.  Wśród dodanych egzemplarzy znajduje się rozprawa doktorska pt. „Zabytkowe monstrancje eucharystyczne powstałe od XV wieku do połowy XX wieku zachowane w granicach Archidiecezji Poznańskiej i ich problematyka konserwatorska” autorstwa  ks. Henryka Brzozowskiego COr. Więcej informacji na temat pracy – zobacz tutaj.

IV Turniej Piłki Nożnej ARCH-FUTBOL 2015

20 cze
20 czerwca 2015
AAP_Arch_F

ARCH-FUTBOL 2015

W ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów, dnia 20 czerwca 2015r. trzy instytucje: Archiwum Państwowe w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział Poznań oraz Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, zorganizowały IV Turniej Piłki Nożnej ARCH-FUTBOL 2015. W rozgrywkach uczestniczyło 9 drużyn: Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Studenci i pracownicy Zakładu Archiwistyki UAM w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Łodzi, Archiwum Państwowe we Wrocławiu, Narodowe Archiwum Cyfrowe w Warszawie, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział Poznań, Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu.

Wyniki turnieju:

1. Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

2. Archiwum Państwowe w Poznaniu

3. Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu

To już trzeci turniej, w którym nasza drużyna prowadzona przez br. Zbigniewa Godlewskiego CFCI zajęła miejsce na podium (2013 – 1 miejsce, 2014 – 2 miejsce).

Galeria zobacz:

Profil Facebook Archiwum Państwowego w Poznaniu
Profil Facebook Biblioteki Raczyńskich
Profil Zakładu Archiwistyki IH UAM w Poznaniu

II Ogólnopolskie Forum Dyrektorów Archiwów Diecezjalnych (Kielce-Skorzeszyce) 2015

16 cze
16 czerwca 2015
II Ogólnopolskie Forum Dyrektorów Archiwów Diecezjalnych (Kielce-Skorzeszyce) 14-16.06.2015 r.

II Ogólnopolskie Forum Dyrektorów Archiwów Diecezjalnych (Kielce-Skorzeszyce) 14-16.06.2015 r.

 Archiwum Diecezjalne z Kielc w dniach od 14 do 16 czerwca 2015r. było gospodarzem II. Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów Archiwów Diecezjalnych. Obrady odbyły się w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej w Skorzeszycach oraz w siedzibie Archiwum Diecezjalnego w Kielcach. Poznańskie Archiwum Archidiecezjalne, którą było współorganizatorem forum, reprezentowali Dyrektor – ks. Roman Dworacki oraz Zastępca Dyrektora – ks. dr Jan Maria Musielak. w ramach spotkania przedstawiciele AAPoz wygłosili dwa przedłożenia: „Prezentacja archiwów oraz dyrektorów” (ks. R.D.)oraz „Archiwista jak ojciec rodziny wydobywa ze skarbca rzeczy nowe i stare. Opracowanie i konserwacja ksiąg konsystorza poznańskiego” (ks. J.M.M.).