* * Witamy na stronie www.aap.poznan.pl * *

Cz. 2 wystawy: KARDYNAŁ nieZNANY

10 kwi
10 kwietnia 2015
Wystawa w M.A. 9.04-26.06.2015r.

Archiwalia z AAPoz na wystawie w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu: 9.04-26.06.2015r.

W Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, otwarto drugą część wystawy: Mieczysław Halka-Ledóchowski (1822-1902) – KARDYNAŁ nieznany. Wystawa poświęcona jest Kardynałowi Mieczysławowi Ledóchowskiemu w 140 rocznicę przyjęcia kardynalskiego kapelusza i została zorganizowana przez Bramę Poznania, Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu oraz Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu. Wystawa jest czynna od 9.04 do 26.06. 2015. Więcej na temat wystawy – zobacz tutaj.

Święta Zmartwychwstania Pańskiego A.D. 2015

03 kwi
3 kwietnia 2015
Wielkanoc A.D. 2015

Wielkanoc A.D. 2015

Wszystkim odwiedzającym naszą stronę, a także archiwistom, kwerendzistom, a szczególnie przyjaciołom i sympatykom Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, składamy najserdeczniejsze życzenia:

Niech Zmartwychwstały Pan, Zwycięzca śmierci, piekła i szatana,

wspomaga w realizacji życiowego powołania, umacniając w ten sposób: Wiarę, Nadzieję i Miłość!

Pracownicy AAPoz

„La cura vigilantissima” – 10. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

02 kwi
2 kwietnia 2015
AAPoz

AAPoz

Publikacja Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu – tłumaczenie z języka włoskiego, Listu Apostolskiego Jana Pawła II w formie motu proprio „La cura vigilantissima”.

          Z przedmowy Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego

Z punktu widzenia historii powszechnej nie ulega jednak wątpliwości, iż właśnie w dniu 2 kwietnia 2005 roku zakończył się jeden z najdłuższych pontyfikatów w historii Kościoła katolickiego, wypełniony gigantyczną pracą apostolską na wielorakich płaszczyznach obecności tegoż Kościoła we współczesnym świecie. Z pewnością potrzeba czasu i wysiłku, aby nakreślić adekwatną i zgodną z wymogami metodologii nauk historycznych syntezę pontyfikatu Jana Pawła II. Przynoszą jednak już dziś swe błogosławione owoce w życiu Kościoła i rodziny ludzkiej jego niepodważalne dokonania, dzięki którym termin aggiornamento nie stał się z czasem ulotnym hasłem bądź medialną reminiscencją soboru watykańskiego II. Tak, jak wielcy papieże tegoż soboru Jan XXIII i Paweł VI, Jan Paweł II usilnie wykazywał, że odnowa Kościoła jest dziedzictwem i zobowiązaniem, czyli rzeczywistością daną i zadaną jednocześnie… Szczególną wymowę posiada fakt, iż kilkanaście dni przed swoją śmiercią papież Jan Paweł II promulgował dnia 21 marca 2005 roku w formie motu proprio list apostolski La cura vigilantissima, na mocy którego ogłosił nową ustawę regulującą funkcjonowanie archiwów Stolicy Apostolskiej, podkreślając zarazem, w jak znaczącym stopniu instytucja archiwum służy samej misji Kościoła. Nakładem Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu ukazuje się tłumaczenie tegoż dokumentu na język polski.

Tłumaczenie z języka włoskiego: ks. Rafał Rybacki – Kustosz Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Wielkopostny Dzień Skupienia Pracowników AAPoz

30 mar
30 marca 2015
AAP_ADK_2015

Wielkopostny Dzień Skupienia

W środę 25 marca 2015r. w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, pracownicy Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, uczestniczyli w Wielkopostnym Dniu Skupienia, który odbył się w Domu Rekolekcyjnym Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Nadziejewie. Naszym przewodnikiem duchowym był. ks. Sławomir Krzeszewski – proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Mądrym.

Obrady Rady DIAK w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu

24 mar
24 marca 2015
DSCF0091

br. Zbigniew Godlewski – Przeżywając Rok Życia Konsekrowanego warto uzmysłowić sobie, że Akcja Katolicka ma „coś” wspólnego z zakonem.

W siedzibie Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, w minioną sobotę, 21 marca 2015 r. odbyło się sprawozdawcze posiedzenie Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. W ramach części formacyjnej, pracownik Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, a jednocześnie Sekretarz Generalny Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego – br. Zbigniew Godlewski CFCI, wygłosił referat: „Odpowiedzialność i poczucie obowiązku”.

Foto: poznan.ak.org.pl

Archiwum Archidiecezjalne na Targach Edukacyjnych

23 mar
23 marca 2015
Targi Edukacyjne 2015

Targi Edukacyjne 2015

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, podczas tegorocznych Targów Edukacyjnych, zorganizowanych przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w dniu 21.03.2015r. odbyła się konferencja TE15 „1050 rocznica Chrztu Polski – inspiracje dla wielkopolskich szkół”. Celem konferencji było zaprezentowanie uczestnikom możliwości edukacyjnych instytucji kultury związanych z tym przełomowym wydarzeniem. W ramach obrad zatytułowanych: „Obszary wspólnych działań – prezentacje oferty instytucji”, pracownik Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, mgr Tomasz Irzyk przedstawił referat połączony z prezentacją multimedialną dotyczącą historii i zasobu naszego Archiwum.

Grafika: www.odn.poznan.pl

Katalog maszynopisów – aktualizacja bazy

20 mar
20 marca 2015
Aktualizacja - Katalog maszynopisów

Aktualizacja – Katalog maszynopisów

W dziale „Bazy danych – AAPoz” dokonano aktualizacji bazy – „Katalog maszynopisów”, dodając 101 nowych pozycji. Obecnie „Katalog maszynopisów” liczy 1128 wpisów. Zapraszamy do korzystania z uaktualnionej bazy danych. Przejście do strony z bazą danych – zobacz tutaj.

AAPoz: Archiwlane oglądanie zaćmienia Słońca:)

20 mar
20 marca 2015
AAPoz: mikrofilm i zaćmienie Słońca

AAPoz: mikrofilm i zaćmienie Słońca

W piątek, 20 marca 2015r. można obserwować zaćmienie Słońca. Czy to zjawisko można oglądać w archiwum? Jak przekonuje nas Pan Tomasz Irzyk – archiwista z Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, wystarczy mikrofilm – min. 3 warstwy:)

Przewodnik Katolicki: Był taki arcybiskup…

09 mar
9 marca 2015
Przewodnik Katolicki Nr 9 z 08.03.2015r. PK Metropolia Poznańska, s. 6.

Przewodnik Katolicki Nr 9 z 08.03.2015r. PK Metropolia Poznańska, s. 6.

„Roztropny pasterz, utalentowany organizator, ceniony historyk – abp Edward Likowski. Odkryjmy na nowo tę nieco dziś zapomnianą postać”. Tymi słowami rozpoczyna się artykuł Błażeja Tobolskiego, zamieszczony  na łamach Przewodnika Katolickiego – najstarszego społeczno-religijnego tygodnika w Polsce (Nr 9 z 08.03.2015r. PK Metropolia Poznańska, s.6.) a poświęcony Prymasowi Polski Arcybiskupowi Gnieźnieńskiemu i Poznańskiemu Edwardowi Likowskiemu (1915 – 2015). Tekst zatytułowany „Był taki arcybiskup…” powstał na kanwie sesji naukowej zorganizowanej z okazji 100. rocznicy śmierci Prymasa Polski Arcybiskupa Gnieźnieńskiego i Poznańskiego, jaka odbyła się w siedzibie Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Sympozjum „Zapomniany wielki Polak…” zostało zorganizowane przez Oddolny Komitet Społeczny upamiętniający 100-rocznicę śmierci Prymasa Polski ks. abp. Edwarda Likowskiego oraz Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu.