Uczniowie z Poznania i studenci z Budapesztu

26 maj
26 maja 2016

AAPoz_Pn_BuW ramach warsztatów archiwalno-historycznych w dniach 19 i 25 maja gościliśmy uczniów i nauczycieli z Ośrodka Szkolno – Wywoławczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu oraz członków z Koła Naukowego im. Zoltein I. Totk z Budapesztu. Jesteśmy wdzięczni za słowa podziękowania, w których czytamy: Cieszyliśmy się, że mogliśmy obejrzeć z bliska tak cenne i niepowtarzalne dokumenty. I że Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu poza wieloma przedsięwzięciami zabezpieczająco-konserwatorskimi, naukowymi oraz popularyzatorskimi, ma tak szeroko otwarte drzwi dla edukacji młodzieży szkolnej. Jest to niezwykle ważna misja tej najstarszej instytucji archiwalno-kościelnej w Polsce. Ks. kustosz Rafał Rybacki tak pięknie i plastycznie opowiadał, że czas spotkania niezmiernie szybko uleciał. A przy tym językiem akademicko-fachowym, ale przystępnym dla młodzieży. Cenne były też dygresje teologicznie-moralne. Z kolei Pan Sławomir Leszczyński ukazał nam nieznane i żmudne kulisy ratowania dokumentów. Pokazał, jak ten cały proces wygląda. Całość uzupełnił smaczny słodki poczęstunek.