AAP & Muzeum Narodowym w Poznaniu

30 gru
30 grudnia 2012

W poznańskim Muzeum Narodowym przy Alejach Marcinkowskiego można oglądać niecodzienną wystawę:

W służbie sacrum … Z kultury muzycznej Jasnej Góry i Poznania w XVIII wieku

Jej główną ideą jest zaprezentowanie barokowego instrumentarium, na przykładzie dwóch wybitnych zespołów muzycznych tego czasu – kapeli klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze oraz poznańskiej kapeli Kościoła Św. Marii Magdaleny.

Wystawa pokazuje dwa zespoły instrumentów, zaaranżowane w układzie koncertowym.

Zwiedzający mogą przechadzać się pomiędzy nimi, niejako zastępując nieobecnych muzyków. Pochodzące z kapeli jasnogórskiej instrumenty rzeczywiście były w użyciu podczas koncertów . W przypadku kapeli poznańskiej skład został odtworzony na podstawie kolekcji Muzeum Instrumentów Muzycznych.

W osobnej sali obejrzeć można rękopisy muzyczne pochodzące z Archiwum OO. Paulinów na Jasnej Górze oraz Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, XVIII – wieczne portrety zakonników oraz widoki poznańskiej kolegiaty farnej pw. św. Marii Magdaleny. I choć oglądane instrumenty są nieme to w tle wystawy wybrzmiewa muzyka późnego baroku.

Dodatkowym walorem wystawy jest przygotowany przez jej kuratorów program edukacyjny. W każdą niedzielę w samo południe będzie można wysłuchać wykładów wzbogacających wiedzę o polskiej kulturze muzycznej.

W najbliższą niedzielę 13 stycznia – dr Alina Mądry „Co nam może powiedzieć rękopis muzyczny?”

a w kolejne niedziele stycznia :

  • 20 stycznia – dr Maciej Broniewski „Działalność rodziny Casparinich”- budowniczych organów
  • 27 stycznia – dr Adriana Podmostko, „Architektura i wyposażenie dawnej kolegiaty farnej w Poznaniu”

Współorganizatorami wystawy, czynnej do 5 marca 2013 jest Klasztor O.O. Paulinów na Jasnej Górze i Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu.

Od 1 maja do 31 sierpnia wystawa będzie pokazywana na Jasnej Górze.

M.N. Poznań