Archiwiści AAPoz w gościnie u Białej Damy

23 paź
23 października 2023

20 października br. pracownicy Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, gościli w Zamku Kórnickim, odnawiając współpracę z Biblioteką Kórnicką PAN, która ma siedzibę w tej zabytkowej podpoznańskiej budowli.

Naszymi przewodniczkami po ekspozycji i zasobach muzeum były Panie: Małgorzata Potocka z Działu Promocji i Edukacji oraz Aneta Falk z Działu Zbiorów Specjalnych; chwilę czasu znalazła także dla nas Dyrektor tej instytucji, Pani Prof. Magdalena Biniaś-Szkopek.

 Z zainteresowanie słuchaliśmy opowieści i legend  o Tytusie Działyńskim, Jadwidze Zamojskiej (nota bene kandydatce na ołtarze), Władysławie Zamojskim (właścicielu nie tylko Kórnika, lecz także Zakopanego i części Tatr, z polskim Morskim Okiem!) i oczywiście Białej Damie, czyli Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej, której oryginalny akt zgonu z 1790 roku, zamieszczony w księdze metrykalnej parafii pw. Wszystkich Świętych w Kórniku, jest przechowywany w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Nasze zamkowe muzealno-biblioteczne itinerarium było bogato ilustrowane, nie tylko stałą ekspozycją i zamkowym wyposażeniem z epoki, lecz także pokazem cennych dzieł bibliotecznych, takich jak: manuskrypty średniowieczne, stare atlasy geograficzne, nuty z czasów Chopina, i innymi „kórnickimi smakami”.

 Posileni kawą i drobnymi słodkościami, które w zabytkowych wnętrzach smakowały wyśmienicie, z szerokimi horyzontami na dalszą współpracę i wymianę doświadczeń,  już planujemy kolejną wizytę w Kórniku, tym razem przy bardziej sprzyjającej pogodzie, aby móc skorzystać  ze spaceru po przepięknym arboretum oraz nawiedzić kolegiatę kórnicką, gdzie pod kaplicą MB Różańcowej znajduje się krypta Działyńskich.

xWS