Powrót Dnia Genealoga….

03 paź
3 października 2022

Włączając się w obchody przypadającego każdego roku w dniu 30 września Dnia Archiwisty (we wspomnienie liturgiczne św. Hieronima – Doktora Kościoła oraz Patrona Archiwistów) w budynku Archiwum Archidiecezjalnego w dniu 1 października 2022 r. wraz z Wielkopolskim Towarzystwem Genealogicznym GNIAZDO, zorganizowaliśmy po „dwuletniej przerwie covidowej” kolejny już, czyli XIII Dzień Genealoga.

Przybyło blisko 50 osób z Wielkopolski i goście ze Śląska, w tym członkowie Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo”. Uczestnicy konferencji wysłuchali ciekawych wystąpień prelegentów: ks. dra Wojciecha Muellera – postulatora procesu beatyfikacyjnego sług bożych – księży Aleksandra Woźnego i Stanisława Streicha na temat: „Dowody świętości z archiwów rodzinnych w procesach beatyfikacyjnych”; następnie zastępca dyrektora AAPoz ks. dr Jan Maria Musielak mówił o duplikatach ksiąg metrykalnych w zasobie Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Pani Ewa Rębichowska (WTG Gniazdo) wspominała postać zapomnianego bohatera Hipolita Korwina – Milewskiego, zaś Pan Prezes WTG Gniazdo Wojciech Jędraszewski opowiedział o unikatowym projekcie Złotej Księgi uczestników Powstania Wielkopolskiego – realizowanym z okazji stulecia tego zrywu niepodległościowego. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz wspólnych rozmów i wymiany doświadczeń.

Z niecierpliwością oczekujemy już na przyszłoroczną edycję Dnia Genealoga, z pewnością będzie niemniej ciekawa i już dziś na nią zapraszamy.

xWS