XIV Dzień Genealoga A.D. MMXXIII

04 paź
4 października 2023

W ostatnią sobotę września, gdy wspominamy patrona nie tylko egzegetów, lecz także archiwistów – św. Hieronima – kapłana i doktora Kościoła – Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, wraz z Wielkopolskim Towarzystwem Genealogicznym „Gniazdo”, zorganizowało XIV Dzień Genealoga w ramach ogólnopolskich obchodów tego wydarzenia. Frekwencja ze wszech miar dopisała: sala konferencyjna w siedzibie Archiwum wypełniła się po brzegi młodszymi i starszymi genealogami z Wielkopolski, a  nawet spoza jej historycznych granic.

 Otwarcia konferencji dokonali: dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego, ks. kanonik Roman Dworacki, wraz z prezesem WTG „Gniazdo”, Wojciechem Jędraszewskim. Sesji pierwszej przewodniczył zastępca dyrektora naszego archiwum, ks. dr Jan Maria Musielak, a referaty wygłosili: Kustosz Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, Jacek Nawrocik, na temat odkrywania losów więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu karno-śledczego w tym miejscu oraz dr Przemysław Wojciechowski, Kierownik Oddziału Zabezpieczania Zasobu Archiwalnego Archiwum Państwowego w Poznaniu, na temat odpowiedniej troski i dbałości o rodzinne archiwa.

Po przerwie kawowej sesję drugą poprowadziła Joanna Lubierska, członkini Zarządu WTG „Gniazdo” i zarazem współpracownica naszego Archiwum, poruszając ciekawy temat z ziemi ostrzeszowskiej (dokładniej z Doruchowa), o casusie czarownic, czyli o wykorzystaniu źródeł kościelnych przy ustalaniu wiarygodności przekazów wspomnieniowych; prezes WTG „Gniazdo” wspomniał o Złotej Księdze uczestników Powstania Wielkopolskiego, a dwóch historyków – regionalistów Ziemi Strzeleńskiej, Marian Przybylski i Heliodor Ruciński,  wspomniało o przydrożnym sacrum (kapliczki, świątki) swojej małej piastowskiej ojczyzny (dawny dekanat kruszwicki Archidiecezji Gnieźnieńskiej) .

Nie zabrakło rozmów, spotkań po latach; można było zaopatrzyć się w publikacje historyczno-genealogiczne oraz nabyć najnowszy album naszego archiwum. Uczestnicy pełni wrażeń z niecierpliwością oczekują już na przyszłoroczne spotkanie.

Do zobaczenia – niech Święty Hieronim prowadzi!

xWS