Archiwalia z AAPoz na wystawie: Wokół obrazu Jana Matejki „Założenie Akademii Lubrańskiego”

08 maj
8 maja 2019

Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu, wystawa czynna: 10.05 – 26.06.2019 r.

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego i realizowanego z tej okazji cyklu „Trzy filary Uniwersytetu Poznańskiego”, który ma za zadanie przybliżyć początki życia akademickiego w Poznaniu, dnia 10 maja 2019 roku w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu zostanie otwarta wystawa pt. Wokół obrazu Jana Matejki „Założenie Akademii Lubrańskiego”.

Pierwszy z trzech filarów – Akademia – utworzona została przez biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego w latach 1518-1519 i była drugą (po krakowskiej) szkołą akademicką w ówczesnej Rzeczpospolitej.

W roku 1886 Jan Matejko wykonał obraz, na którym uwiecznił scenę wręczenia biskupowi Janowi Lubrańskiemu aktu erygującego Akademię.

Oryginalne płótno oraz przedmioty, które towarzyszyły jego powstawaniu wraz z obiektami związanymi z biskupem Janem Lubrańskim oglądać można będzie w gmachu dawnej Akademii, który obecnie zajmuje Muzeum Archidiecezjalne.

W ramach wystawy będą eksponowane archiwalia z Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Źródło i grafika: muzeum.poznan.pl